Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Aké sú možnosti investovania?

magicky_trojuholnik_3.jpg Keď sa rozhodnete investovať svoje voľné prostriedky, musíte vziať do úvahy tri základné faktory, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvnia cenu a zhodnotenie vašej investície: likvidita, riziko a výnosnosť - tzv. magický trojuholník.  • Výnosnosť - očakávané zhodnotenie investície
  • Riziko - stupeň neistoty, v ktorom môže dôjsť k znehodnoteniu investície, v krajných prípadoch k úplnej strate investície.
  • Likvidita - schopnosť, resp. rýchlosť s akou sa dá príslušné aktívum v   prípade potreby premeniť bez veľkých strát na hotové peniaze.
Ak sa teda za cieľ stanoví vyššia výnosnosť, musí sa brať do úvahy vyššie riziko z investície a menšia likvidita. Dosiahnutie čo najvyššej likvidity súvisí s nižším rizikom avšak aj výnosnosť investície klesá. V prípade konzervatívnych investorov, ktorí nemajú radi riziko, je nutné počítať s nízkym výnosom investície aj keď je likvidita cenného papiera vysoká.

Čítajte viac o magickom trouholníku a začiatkoch v investovaní

Podľa vzťahu investora k spomínaným trom faktorom, hlavne riziku, sú možnosti investovania nasledujúce:

Najviac rizikové, najväčší výnos, nízka likvidita
Akcie
Stredne rizikové, stredná likvidita, stredný výnos
Podielové fondy
Forex, zahraničné meny
Dlhopisy
Komodity
Certifikáty
Najmenší výnos, takmer bez rizika, vysoká likvidita
Bankové produkty

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk Register mf.cz