Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Slovníček investora

Fondy.sk

Na internete nájdete množstvo článkov o tom ako, kde a do čoho investovať. Avšak bez znalosti príslušných pojmov však týmto informáciám nebudete dokonale rozumieť. 

 
Reklama

Burza je v podstate trhoviskom, kde sa obchoduje s rôznymi komoditami. Kedysi sa jednalo o zmenky či zlaté mince, v súčasnosti je ponuka obchodovateľných komodít oveľa pestrejšia (akcie, dlhopisy, ropa a drahé kovy, atď). Najznámejšia a jedna z najväčších búrz na svete funguje na Wall Street, burzu však máme aj na Slovensku – konkrétne Burzu cenných papierov v Bratislave.

Broker, brokerská spoločnosť

Broker alebo inak povedané brokerská spoločnosť je držiteľ licencie, respektíve oprávnenia obchodovať na burze. Ak chcete obchodovať na burze, vytvoríte si u brokera konto a následne mu budete zadávať príkazy na predaj či nákup. Od brokera si môžete nechať poradiť, no môžete investovať aj na vlastnú päsť.

Dlhopisy

Dlhopisy sú ceninou, ktorú vydávajú mestá, kraje, štáty, ale tiež súkromné firmy alebo banky. Kupca dlhopisu v podstate požičiava peniaze tomu, kto dlhopis vydal, pričom súčasťou dlhopisu je aj záväzok splatiť dlžnú sumu, respektíve vyplácať kupcovi úroky k istému dátumu. O tom, či sú dlhopisy pre investor atraktívne, rozhoduje miera rizika, výška výnosov, ale tiež dôveryhodnosť vydavateľa dlhopisu.

Akcie

Akcie sú cennými papiermi, ktoré vydávajú akciové spoločnosti za účelom zisku určitého kapitálu. Držiteľ akcie, akcionár, sa stáva vlastníkom primeranej časti danej spoločnosti a môže profitovať napríklad z vyplácania dividend. Cenu akcií zväčša určuje ponuka a dopyt, respektíve (ne)záujem o konkrétne akcie.

Dividendy

Jedná sa o podiel zo zisku, ktorý akcionárom vypláca akciová spoločnosť. Výšku dividend (na jednu akciu) určuje valné zhromaždenie akciovej spoločnosti. Dividendy sa vyplácajú spravidla raz za rok a len akcionárom, ktorí sú v príslušný termín držiteľmi akcie. Pravidelné vyplácanie dividend môže byť jedným z hlavných dôvodov, na základe ktorých sa investor rozhodne kúpiť akcie konkrétnej firmy.

Podielové fondy

Podielové fondy zriaďujú a spravujú investičné spoločnosti, prostriedky však do nich vkladajú klienti, teda investori, ktorí sa na základe svojho vkladu stanú držiteľmi podielových listov. Za vložené prostriedky sa následne nakupujú komodity podľa zamerania konkrétneho fondu. Odborníci, ktorí daný fond vedú, sledujú dianie na trhu a snažia sa určiť čo najvhodnejšie zloženie portfólia fondu. Na oplátku musí klient platiť poplatok za vedenie fondu. Do podielových fondov je možné investovať jednorázovo, ale aj pravidelne. Taktiež je možné obchodovať s podielovými listami.

 
 
Sdílení a tisk
   
 

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk Register mf.cz